کشیدن دندان عقل

کشیدن دندان عقل

دندان عقل چیست و کجا قرار دارد؟

در طول زندگی، و مراحل مختلف زندگی دندان های ما رشد می کنند و آخرین دندانی که روند رشد دندان ها را تکمیل می کند، دندان عقل است و بین سن ۱۶ تا ۲۵ سالگی رشد می کنند. که البته اسمش هیچ ارتباطی با عقل و کامل شدن عقل ندارد.

دندان عقل ، شامل ۴ دندان است که هر کدام پشت دندان های آسیاب در هر دو طرف فک پایین و بالا قرار دارد.

 دندان عقل باعث به وجود آمدن چه مشکلاتی می شود؟

چنانچه با بروز مشکل و تشخیص دندانپزشک، مجبور به کشیدن دندان عقل شدید بهتر است این کار در سنین پایین و جوانی صورت گیرد زیرا در این سن ریشه این دندان، در لثه و فک محکم نشده و کشیدن یا جراحی آن به مراتب راحت تر و با درد کمتری همراه است.

دندان عقل زمانی که زیر سطح لثه بماند و مانند دیگر دندان ها به جای اینکه به صورت عمودی رشد کند، افقی رشد می کند ، و باعث ایجاد مشکل می شود و این امر به دلیل اینکه دندان فضای کافی برای رشد ندارد و فک کوچک است، با فشار آوردن به دندان های کناری و یا ریشه دندان های آسیاب  موجب درد بسیار و آسیب به دیگر دندان ها می شود.

در چه صورتی کشیدن دندان عقل ضروری است؟

  • درد، گرفتگی و فشار سینوس در فک بالا
  • عفونت مکرر لثه و اطراف آن
  • ایجاد تومور
  • تشکیل کیست و آسیب به عصب ها و تحلیل استخوان فک
  • صدمه رساندن به دندان های مجاور
  • پوسیدگی دندان
  • التهاب لثه
  • تاثیر گذاشتن بر عمل جویدن و عملکرد فک

گاهی اوقات به دلیل نامناسب بودن جایگاه دندان عقل، عمل جویدن تحت تاثیر قرار می گیرد، که این امر موجب تحت فشار قرار گرفتن بافت های نرم دهان می شود که منجر می شود دائما گونه خود را گاز بگیرید و گاها هنگام جویدن غذا، باعث تورم و درد لثه در عقب دهان می شود.

  • دندان عقل نهفته

گاها در برخی افراد دندان عقل ناراحتی و مشکلی ایجاد نمی کند اما بعضی مواقع دندان عقل، قابل دیدن نیست و به طور کامل یا صحیح رشد نمی کند و دندان های دیگر را تحت تاثیر قرار می دهد، که به آن دندان عقل نهفته می گویند.

 

چرا باید دندان عقل نهفته کشیده شود؟

دندان های عقل نهفته با مرور زمان برای بیماران مشکلات زیادی را ایجاد می کنند که به تعویق انداختن کشیدن آن ها، باعث بروز مشکلات زیادی می شود که می تواند عواقب غیر قابل برگشتی داشته باشد. زیرا دندان های نهفته، دارای یک کیسه ی رویشی ( فولیکول ) در اطراف خود هستند که به مرور زمان، به تومور یا کیست تبدیل می شوند. این کیست ها امکان رشد دارند و می توانند قسمت قابل توجهی از استخوان فک را از بین  ببرند، لذا توصیه اکید می شود تا قبل از سن ۲۵ تا ۳۰ سالگی آن ها را بکشید.

 

نظرات :

{{ reviewsTotal }} بازبینی
{{ reviewsTotal }} نقد و بررسی ها
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

مطالب مرتبط

Loading...