ارتودنسی

ارتودنسی

ارتودنسی یک روش درمانی دندانپزشکی است که دهان و دندانی سالم تر، لبخندی جذابتر و عزت نفسی بالاتر را به ارمغان می آورد. ارتودنسی موجب اصلاح فک و دندان شده و ناهنجاری هایی همچون دندان های روی هم افتاده ، فک جلو، آندربایت، اوربایت، کراس بایت…وغیره را مرتفع می کند.

ارتودنسی یک روش درمانی زمانبر و طولانی مدت است که علاوه بر داشتن جنبه درمانی، جنبه زیبایی نیز دارد و عدم اقدام به موقع می تواند مشکلات زیادی را برای بیمار ایجاد کند. ارتودنسی انواع مختلفی دارد و با توجه به مشکل و ناهنجاری فک و دندان بیمار، یکی از انواع ان تجویز می شود.

در این مقاله قصد داریم مطالبی در خصوص ارتودنسی، انواع ان، مزایای انجام ارتودنسی، بهترین سن برای انجام ارتودنسی و مراقبتهای دوران ارتودنسی و … ارائه دهیم. بنابراین اگر شما قصد دارید برای بهبود وضعیت دندانها و فک خود از درمان ارتودنسی استفاده کنید این مقاله می تواند برای شما مفید باشد.

همه چیز درباره ارتودنسی

داشتن ظاهری زیبا موضوعی است که مدتهاست ذهن بشر را به خود مشغول کرده است یکی از عناصر زیبایی در انسانها داشتن دندانهایی مرتب و سالم است. زیبایی و سلامت دندانها از زمانهای بسیار دور مورد توجه بوده به طوری که در گذشته، بسیاری از افراد برای مرتب کردن دندانهای خود از نخ و اشیای فلزی استفاده می کردند که به مرور زمان و با پیشرفت علم امروزه به شکل ارتودنسی در آمده است.

ارتودنسی به معنای مرتب کردن دندانهاست. ارتو به معنی مرتب کردن و دنس به معنی دندان است. در واقع ارتودنسی روشی درمانی برای افرادی است که هنگام بستن دهان، دندانهایشان به صورت استاندارد روی هم قرار نمی گیرند.

ارتودنسی یک روش درمانی است که با هدف مرتب کردن یا جابجایی دندان ها ، بهبود ظاهر دندان ها و نحوه عملکرد آنها. همچنین با کاهش فشار برروی دندان ها ، به مراقبت از انها و همچنین مراقبت از لثه ها و مفاصل فک کمک میکند.

انواع ارتودنسی

ارتودنسی دارای انواع مختلفی است و همانطور که گفتیم متناسب با نوع نیاز بیمار و با توجه به میزان ناهنجاری دندانها و صلاحدید متخصص یکی از انواع آن انتخاب می شود در ذیل انواع مختلف ارتودنسی آورده شده است:

 • ارتودنسی متحرک:

نوعی از ارتودنسی است که معمولا برای ناهنجاری های ملایم دندانها استفاده می شود و قابل جابجایی است و بیمار می تواند آن را به منظور تمیز کردن، از دهان خارج کند و دارای سیم ظریفی است که فشار ملایمی را به دندانهای بیمار وارد می کند.

 • ارتودنسی ثابت:

در مواقعی که دندانهای بیمار دارای ناهنجاریهای شدیدتری است و فشار وارده توسط ارتودنسی متحرک برای جابجایی دندانها کافی نیست از این نوع ارتودنسی استفاده می شود. ارتودنسی ثابت دارای نوارها و براکتهایی است که بر روی دندانها چسبانده می شوند همچنین دارای یک سیم منعطف است که امکان جابجایی دندانها را فراهم می اورد.

 • ارتودنسی نامرئی:

این نوع از ارتودنسی برای بزرگسالانی مناسب است که دوست ندارند ارتودنسی آنها نمایان شود.

 • ارتودنسی فانکشنال:

در ارتودنسی فانکشنال از یکسری دستگاههای ثابت و متحرک برای درمان ناهنجاری های فکی استفاده می شود.

 • ارتودنسی دیمون:

یکی از روشهای جدید ارتودنسی است که در ان به جای استفاده از کش برای اتصال براکت به سیم از براکتهایی با قابلیت باز و بسته شدن استفاده می شود.

 • ارتودنسی لینگوال:

این نوع از ارتودنسی نیز بسیار مورد توجه بزرگسالان است زیرا در پشت دندانها نصب می شود و نمای بیرونی ندارد.

هر کدام از انواع ارتودنسی تفاوتهایی در طول دوره درمان، نحوه درمان و ابزار استفاده شده ایجاد می کنند.

بهترین سن برای استفاده از ارتودنسی چه زمانی است؟

بهترین زمان برای شروع درمان ارتودنسی سنین کودکی و پیش از رسیدن به سن بلوغ است زیرا در این سنین رسیدن به نتیجه دلخواه آسانتر و سریعتر است و از پیشرفت ناهنجاری های دندان جلوگیری می کند. بنابراین بهترین سن برای انجام ارتودنسی سنین 12 تا 14 سالگی است. اما بزرگسالان نیز می توانند با مشورت با متخصص از درمان ارتودنسی استفاده کنند.

آيا برای انجام ارتودنسی نيازي به کشيدن دندان است؟

اگر دندان هاي بیمار به شدت فشرده باشند و به علت کوچک بودن دهان بیمار، دندان ها به صورت استاندارد در جاي خود قرار نگرفته باشند و يا در صورتیکه بیمار دندان نهفته اي داشته باشد، در این صورت ممکن است بنا به صلاحدید دندان پزشک برخی از دندانها کشیده شوند. در مورد جوانان و نوجوانانی که درمان را به موقع شروع کنند، ممکن است نيازي به کشيدن دندان نباشد.

چرا باید درمان ارتودنسی انجام داد؟

همانطور که گفتیم ارتودنسی تنها جنبه زیبایی ندارد و جنبه درمانی آن از اهمیت بیشتری برخوردار است و به بیمار کمک می کند تا جویدن و گاز زدن مواد غذایی را به درستی انجام دهد.

ناهنجاری های دندان نه تنها موجب بروز مشکلاتی در عمل جویدن غذا می شود بلکه موجب مشکلات گوارشی نیز می شود و همچنین با فشار بیش از حد بر روی فکها موجب ایجاد سردرد در بیمار می شود.

با ردیف شدن دندانها، مسواک زدن و نخ کشیدن آنها آسانتر می شود، دندانهای نامرتب به خصوص دندانهایی که قسمت هایی از آنها بر روی هم قرار گرفته اند موجب می شوند عمل مسواک زدن به درستی انجام نشود و باعث پوسیده شدن دندانها می شود.

در نهایت می توان به کاربرد ارتودنسی در زیباسازی ظاهر دندانها اشاره کرد که باعث افزایش اعتماد به نفس بیمار می شود.

ارتودنسی
ارتودنسی

چه کسانی به ارتودنسی نیاز دارند؟

با داشتن هریک از مشکلات زیر باید به دندان پزشک مراجعه فرمایید.

 • اپن بایت: حالتی است که یک فضای خالی میان دندان‌های بالا و پایین وجود دارد.
 • اوربایت: حالتی است که دندان‌های بالایی، جلوتر از دندان‌های پایینی بیش‌ازحد استاندارد قرار گرفته اند.
 • کراس‌بایت: حالتی است دندان‌ها در هنگام روی ‌هم قرار گرفته و به هم فشار وارد می کنند.
 • آندربایت: حالتی که دندان‌های پایین بیش از حد جلو بوده یا دندانهای بالا بیش‌ازحد عقب هستند.
 • فضای کم میان دندان‌ها : حالتی است که فرد فک کوچکی دارد و فضای کافی برای همه دندان‌ها وجود ندارد.
 • نامتقارن بودن دندان‌ها: حالتی است که دندان‌های بالا و پایین با هم تطابق ندارند و هنگام بستن دهان ، دندان‌ها دیده می‌شوند.
 • فضای بین دندانی: حالتی است که بین دندان‌های بیمار، شکاف یا فاصله افتاده است.

البته انجام ارتودنسی، ممکن است دلایل دیگری نیز داشته باشد..

آیا ارتودنسی می تواند به دندان ها آسیب برساند؟

اگر در طول درمان به درستی به دندان هایتان رسیدگی نکنید ، ممکن است به انها آسیب برسانید. ارتودنسی خود صدمه ای به دندانهای شما وارد نخواهد کرد، اما مسواک زدن نامناسب و استفاده از غذاها و نوشیدنی های حاوی مواد قندی موجب آسیب دائمی به دندان های شما می شود. براکت ها و سیم های ارتودنسی می توانند تکه های غذا را به دام بیندازند و باعث ایجاد پلاک بیش از حد شود. بنابراین شما باید در این دوران به بهداشت دهان و دندان خود بسیار اهمیت دهید و انها را کاملاً تمیز کنید.

مراقبتهای دوران ارتودنسی

در حالی که تحت درمان ارتودنسی هستید ، بسیار مهم است که دندان های خود را توسط تیم دندانپزشکی خود بررسی کنید و همچنین باید به بهداشت دندان و دهان خود بسیار اهمیت دهید، برخی از کارهایی که برای رسیدگی به سلامت دندانهای خود باید انجام دهید در ذیل آورده شده است:

دندان های خود را هر روز با نخ دندان و مسواک با دقت تمیز کنید ، باید مطمئن شوید که آنها را با دقت تمیز کرده اید تا دچار پوسیدگی نشوند. تیم دندانپزشکی شما بسته به نوع ارتودنسی شما می توانند روش های مناسبی را به شما پیشنهاد دهند.

تعداد دفعات استفاده از غذاها و نوشیدنی های شیرین را کاهش دهید. از خوراکی ها و نوشیدنی های حاوی قند و نوشیدنی های گازدار خودداری کنید. همچنین ، غذاهای چسبناک و سفت ممکن است به دندانها و ارتودنسی شما آسیب برسانند.

شب ها قبل از خواب دندانهای خود را مسواک کنید و حداقل یک بار دیگر در روز مسواک بزنید. در صورت نیاز از دهان شویه استفاده کنید. دندانپزشک شما ممکن است یک خمیر دندان حاوی فلوراید قوی ، یک ژل فلوراید و یا دهان شویه برای شما تجویز کند..

مدت زمان ارتودنسی دندان

مدت زمان استفاده از ارتودنسی در افراد مختلف با توجه به میزان به هم ریختگی و ناهنجاری های دندان و فک متفاوت است. برخی عواملی که در مدت زمان ارتودنسی تاثیر مستقیمی دارند عبارتند از:

 • سن بیمار
 • میزان به هم ریختگی دندانها
 • میزان فاصله ای که دندانها باید حرکت کنند
 • میزان سلامت دندان ها و لثه ها
 • و اینکه چه قدر بیمار به دستورالعلهای مربوطه پایبند است.

به طور معمول برای مرتب شدن دندانها حدودا ۱ تا ۳ سال زمان نیاز است. همچنین بسته به اینکه ناهنجاری مربوط به فک باشد یا دندان زمان مورد نیاز متغیر است. اگر بیمار تنها دارای مشکلات به هم ریختگی دندان باشد در این صورت برای ارتودنسی یک تا یک سال و نیم زمان لازم است و اگر مشکل مربوط به فک باشد در این صورت یک سال و نیم دیگر به روند درمان اضافه خواهد شد.

 

نظرات :

{{ reviewsTotal }} بازبینی
{{ reviewsTotal }} نقد و بررسی ها
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

مطالب مرتبط

Loading...